Şans Blog

Gayrimenkulde Türk Lirası Dönemi

Menkul ve gayrimenkul alım satım ile kiralama sözleşmelerinde döviz üzerinden belirlenmiş bedellerin 30 gün içinde Türk lirasına dönüştürülmesiyle ilgili Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kararın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 30 gün içinde, daha önce akdedilmiş yürürlükteki sözleşmelerde döviz cinsinden kararlaştırılmış bulunan bedeller, Bakanlıkça belirlenen haller dışında, Türk parası olarak taraflarca yeniden tespit edilecek.

 

TL’yi destekleme adımları

Bu karar Türkiye’nin TL’yi desteklemek için bir süredir attığı adımlara ek olarak geldi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bankaların TL verip döviz aldıkları swap ve benzeri işlemler toplamının öz kaynaklarının yüzde 50’sini geçemeyeceğini duyurmuş, Merkez Bankası da Türk Lirası zorunlu karşılık oranlarında değişikliğe giderek piyasaya likidite sağlayacağını duyurmuştu. Ayrıca ihracat bedellerinin 180 gün içinde ülkeye getirilmesine ilişkin bir düzenleme yapılmıştı.

Öte yandan piyasalar bugün Merkez Bankası (TCMB) faiz kararına odaklandı. Türk Lirası’ndaki değer kayıpları ve Ağustos ayı enflasyonunun 15 yılın zirvesine yükselmesi sonrası Merkez Bankası’nın TL’yi desteklemek için faiz artışı yapacağı beklentileri güçlenmişti.